Okul Temizliği Nedir? nasıl Yapılır?

Okul çocuklarımızın eğitim almaları amacıyla gönderdiğiniz eğitim yuvalarıdır, buraların temiz ve tertemiz olması da muhakkak şarttır. Çocukların kalabalık bir şekilde bir arada olmaları namacıylaiyle bu mekanlar her türlü mikrobun bulunabileceği bölgelardır. Onun amacıyla lüzumlu özen gösterilmezse sıhhatları tehlikeye girecektir. Bunun amacıyla de okul tertemizliği ilgiyle yapılması gerekmektedir. Okul tertemizliği bir ekip işidir ve tek başına bir görevlinin tüm okulda dilenen hijyeni ve tertemizliği tek başına sağlaması olası olmayacaktır. Bu amaçla de okul tertemizliği yapan şirketleri seçerken özen gösterilmelidir.

Okul Temizliği Nedir?

Okul denildiğinde akıllara sınıflar gelse de okullar yalnızca sınıflardan ibaret değildir. Sınıflardan diğer ilaveten koridorlar, laboratuvarlar, öğretmen ve idare odaları, okulun bahçesi ve en muhimi de okul tuvaletleri derli toplu olarak tertemiz hala getirilmelidir bu kalabalık bölgelar gün içersinde birkaç kez temizlenmediğinde mühim sıhhat problemleri meydana çıkabilecektir. Bu sıhhat problemlerinin olmaması amacıyla de tertemizliğin tertemiz bir şekilde yapılması gerekmektedir. Yapılacak bu temizlik öğrenciler okula gelmeden kesinlikle yapılmış olmalı ve öğrencilerin temiz bir bölgeda güne başlamaları sağlanmalıdır. Onların temizlik amacıyla sarfedilen deterjan kokularından ve kimyasallarından etkilenmeleri de bu şekilde önlenmiş olur. Bunun yanısıra tuvaletler ve koridorlar gün içersinde kesinlikle birkaç kez tertemiz hala getirilmelidir ve bu işlemler de çocukların derste bulunduğu saatlerde yapılmalıdır.

Okul Temizliği Nasıl Yapılır?

Gün içersinde birkaç kez yapılması gereken okul tertemizliğinde ilgi edilmesi gereken nokta çocukların okula gelmeden evvelce ilk büyük tertemizliğin yapılmış olmasıdır bunun amacıyla ilk olarak tüm okul havalandırılarak içeri oksijen girmesi sağlanmalıdır. Daha ardından ise tüm okul süpürülerek yerlerdeki çöpler toplanmalıdır. Daha ardından da tüm okul mikropları öldürecek ama sağlığa da zararı olmayan özel maddeler ile silinmelidir. Bu maddelerin sağlığa zararlı kimyasallar içermemesi son derece mühimdir zira deterjan kalıntıları ya da kokuları çocukların taze bedenlerinde kötü bir tesire namacıyla olabilir. Sıralar, camlar, kapılar, idare odalarında tespit edilen masalar ilgiyle tertemiz hala getirilmelidir. Okul bahçesi süpürülmeli ve buranın a çocukların rahat rahat soluk alabilecekleri ve dinlenebilecekleri bir bölge olması sağlanmalıdır.

 

Okul Temizliği Nasıl Olmalıdır?

Okul tertemizliği hiç itmeyen bir temizlik demektir zira çocuklar çok dinamik oldukları amacıyla sıksık olarak etrafın kirlenmesine namacıyla olabilmektedirler. Bu ehemmiyete alınmalı ve temizlik görevlileri de onların kirlettikleri alanları da gün içersinde onlar derste bulunduğunda yine temizlemelidirler. Okul tertemizliğinde en mühim nokta hijyendir. Yapılan temizlik katiyen yüzeyel yapılmamalı ayrıntılı olarak yapılmalıdır zira fakat bu şekilde mikropların ve zararlı bakterilerin ölmesi sağlanarak çocuklara zarar vermesi önlenebilir. Genellikle tuvaletler gün içersinde birkaç kez kesinlikle ayrıntılı bir şekilde tertemiz hala getirilmelidir. Çocuklara karşı anlayışlı ve şefkat dolu olan şahıslar doğrulusunda yapılmalı ve aynı yeri bıkmadan defalarca yine temizleyebilecek şahıslar doğrulusunda yapılmalıdır. Bu amaçla okul tertemizliğinde çalışacak şahıslar özenle hijyene ehemmiyet vermelerinin yanısıra sabırlı ve işini severek yapan şahıslar arasından seçilirler.

Okul Temizliği

Çocuğu amacıyla okul seçen veliler amacıyla okulun temiz ve tertemiz olması çok mühimdir. Bunu bilen okul yöneticileri de okulun tertemizliğine ehemmiyet vermekte ve daha temiz tertemiz bir okula sahip olmak amacıyla de çalışmalar yapmaktadırlar. İyi eğitim sağlıyor olmanın yetmemesi ile beraber okul idaresi bu tertemizliği en iyi yapacak ve hijyen sağlayacak ekibi seçmek istemektedirler. Kış mevsiminde hastalıkların süregelen bir şekilde görülmesi de hijyenin çok mühim bulunduğunu göstermiştir ve bu tertemizliği tam yapılmış okullara da milli eğitim doğrulusunda beyaz bayrak verilmektedir. Elbette tüm veliler de çocuklarını beyaz bayrak sahibi bir okula göndermek istemektedirler. Okullar düzeli olarak denetlenmekte ve tertemizliğin doğru bir şekilde yapılmadığı hijyenin sağlanmadığı okullar ise sahip oldukları beyaz bayrağı kaybetmektedirler.

Okul Temizliği İçin Neler Yapmalıyız?

Okul tertemizliği amacıyla ne yapmalıyız diye düşünen okul idarelerinin kuşkusuz yapacakları en doğru şeybu işi profesyonel olarak yapan ve işinde kendini kanıtlamış bir firma ile çalışmak olmalıdır. Seçilecek firma denetlenmeye gereksinim duymadan okulda resmen kendi çocukları okuyormuş gibi hijyene ilgi edecek şahıslardan oluşmalıdır. Temizlik amacıyla kullanacağı maddeler hijyeni sağlamasının yanısıra muhakkak amacıyla de sağlığa zararlı kimyasallar olmamalıdır. Bu kontrol kesinlikle yapılmalı ve kullanılacak temizlik malzemelerin listesi okul idaresi doğrulusunda bilinmelidir. Sadece yerleri süpürmek ve silmek temizlik olarak düşünülmemeli çocukların ilişki ettiği her yer kesinlikle tertemiz olarak tertemiz hala getirilmelidir. Okul sık sık havalandırılmalı ve içeriye temiz havanın girmesi sağlanmalıdır. Koridorlar ve sınıflar gün sonucunda temizlenmesinin yanısıra tuvaletler gün içersinde birkaç kez kesinlikle tertemiz hala getirilmelidir. Tüm bu temizlikler yapılırken de çocukların ıslak zeminlerde kayarak bir kaza yaşanmaması amacıyla de onların derste ya da okulda olmadıkları vakitler seçilmelidir.