Oda Temizliği Nedir, Nasıl Yapılmalı?

Check Out Oda Temizliği Nedir, Nasıl Yapılmalı?
Check Out Oda Temizliği Nedir?
Türkçe karşılığı çıkış gerçekleştirme manasına gelen check out, turizm ve otelcilikte sarfedilen tabirlerden biridir. Müşterinin otelden ayrıldığını belirtir. Otellerde check-in yapan, yani otele yeni gelen müşterilerle alakalı belirli ön hazırlıklar ve temizlik işlemleri yapıldığı gibi, boşalan odalar da belli prosedürlerin uygulanması ile temizlenerek, bir ileri müşteri amacıyla hazır duruma getirilir. Bu oluşturulan temizlik uygulamalarına check out hijyenikliği denir. Check out oda hijyenikliği nedir? sorusuna yanıt sunabilcek amacıyla temizlik esnasında oluşturulan işlemleri incelemek gerekir.

Check Out Oda Temizliği Nasıl Yapılmalı?
Temizlenecek odaya gelen temizlik vazifelisinin oda kapısına, odada temizlik yapıldığına dair levhayı asmasıyla başlayan temizlik uygulamaları, ilk olarak çıkış yapan müşterinin rastgele bir eşyasının kalıp kalmadığını incelemesiyle devam eder. Daha sonra iyi bir havalandırmaya imkan sağlamak amacıyla pencereler açılır. Temizlik adımına gelindiğinde ise;

Kullanılmış yatak takımları toplanır.
Sigara içilmişse küllükler toplanır.
Odanın çöp kutusu boşaltılır.
Bardaklar gözden geçirilip yıkanır.
Banyo ve tuvalet hijyen esaslarına uyularak temizlenir.
Temiz yatak takımlarıyla usulüne ideal olarak yatak yapılır.
Zemin, halılar ve mobilyalar temizlenir.
Bu aşamalar tamamlandıktan sonra temizlik vazifelisi yaptığı işlemleri son kez gözden geçirdikten sonra, oda temizlik raporu düzenler. Daha sonra havalandırma hedefiyle açılmış olan cam ve perdeler kapatılıp, odanın ışıkları söndürülerek temizlik işlemleri tamamlanır. Check out oda hijyenikliği nedir? sorusunun cevabı, bu uygulamaların kusursuz yapılması ve tüketimi sonlandırılan odaların derli toplu olarak bakımıdır. Oda temizlik hizmetleri, profesyonel otel işletmeciliğinin kurallarla tespit ettiği yöntemlerin kusursuz uygulanmasıdır. Personeller otel müşterisinin konaklaması esnasında, eskiden belirlenmiş ilke ve prensipler tarafında vazife yaparlar.

Tüm temizlik personeli, check out oda hijyenikliği nedir? Nasıl yapılır? Konusunda belirli eğitim programlarına katılarak, profesyonel kat hizmetleri konusu ile alakalı eğitilmektedir. Müşteri çıkışları ve yeni müşterilerin giriş süreyi aralığında oluşturulan temizlikler, otellerin müşteri nezdindeki itibarlarını belirleyen en mühim husustur. Bu sebeple temizlik işlemleri azami ilgi gerektiren ölçülerde yapılıp denetlenmektedir. Odaların temizliklerinin bitmesinin ardından, kat şefleri temizlik oluşturulan bütün odaları dolaşarak, oluşturulan hijyenikliğin usulüne ideal yapılıp yapılmadığını denetler. Böylece, oluşturulan hijyenikliğin denetimi sağlanmış ve odanın bir ileri müşteri amacıyla hizmete hazırlanmış olması sağlanır.