Koltuk Temizliğinde Kullanabilecekleriniz

Koltuk temizliği son derece önemlidir. Günlük yaşamımızda, evimizde ve ofisimizde en çok vakit geçirdiğimiz yerdir koltuk.

Temizlikle alakalı formüllerde en çok karşımıza çıkan malzeme karbonattır. Zira kuvvetli bir malzeme olup kumaş hijyenikliğinde de iyi netice verir. Karbonatı nasıl uygulayacağınıza gelince, koltuk yüzeyinin üstüne bir oran karbonat serpiştirip ve kısa bir vakit bekleyip daha sonra nemli bir bezle siliyorsunuz. Sonuç ise temiz ve parlak bir koltuk yüzeyi.

– Amonyak:

İkinci malzememiz amonyak, tekrar etkili bir temizlik sunuyor. Uygulamaya gelince ılık bir suyun içersinde yarım şişe amonyak boca ediyorsunuz. Daha sonra bir bezle koltuk yüzeyini ovarak siliyorsunuz. Ancak koyu renkli kumaşlar amacıyla amonyak önermiyoruz. Zira ağartıcı kaliteye sahip bulunduğu amacıyla kumaş renginde bozulma oluşabilir.

-Sirke:

Sirke de karbonat gibi ev hijyenikliğinde en çok sarfedilen malzemelerden biri. Sirkeyi tıpkı amonyakta bulunduğu gibi suya ek ederek kullanıyorsunuz. Tek fark koltuğu silmek amacıyla lazım olan bezi de suyun amacıylae koymanız. Bu şekilde bezi bir vakit bekletiyorsunuz. Daha sonra suda ve sirkede bekletilmiş bez ile kumaşı silebilirsiniz. Sirke ile alakalı ilgi edilmesi gereken nokta, sirkenin kuvvetli yapısından dolayı koltuk kumaşına ideal olup olmamasıdır. Aksi takdirde sirke leke oluşturabilir.

– Arap sabunu:

Geçmişte bulunduğu gibi arap sabunu duruma ev hijyenikliğine vakitgelen olarak kullanılmaya devam ediyor. Uygulamaya gelince, sıcak suya sabunu ek edin. Sonra bir bez ile koltuğu silin. Daha sonra soğuk su ya da çamaşır yumuşatıcısı ile sildiğiniz yüzeyin üstünden geçin. Bu sayede koltuklarınız pırıl pırıl olacaktır.