Koltuk temizliği nasıl yapılır?

​ Nasıl yapılır?

Oturma odası koltuklar olmadan düşünülemez. Pek çok evlerde salon dekorasyonu koltuk takımına göre düzenlenir. Salon amacıyla alış veriş yapılırken de ilk bakılan şey oturma grubudur. Dolayısıyla koltuk takımları evimizde mühim bir yer tutar. Koltukları yalnızca salonlarda değil, birtakım durumlarda televizyon odalarında ve hem de yatak odasında dahi kullanırız. Kısacası koltuklar başta fonksiyonel olmak üzere evimize estetik katar. Koltuk alınırken ilk olarak kaliteye ve rahatlığa bakılmalıdır.

Daha sonra renk ve model gibi kıstaslar düşünülmelidir. Evlerimizin baş tacı koltuklar bu kadar mühim bulunduğu amacıyla bugünümüzde pek çok koltuk modeli mevcut. Koltuk kumaşları da bir o kadar çeşitlilik gösteriyor. Koltuk takımı pek çok mobilyaya göre pahalı bulunduğu amacıyla derli toplu bakım gerçekleştirme şart.

Elektrik süpürgesi koltuk yüzeyini çekin

Koltuk hijyenikliği deyince akla ilk olarak silmek gelir. Oysa tıpkı halılarda bulunduğu gibi koltuk üstünde de çeşitli yemek kırıntıları dökülür ya da evcil hayvan besliyorsak tüyleri yapışabilir. Böyle bir halde direkt silmek hatalı bir karar olur. Yapılması gereken şey çok basit: Elektrik süpürgesi ile koltuk yüzeyini çekmek. Bu sayede ayrıntılı bir temizliğe girişmeden evvelcesinde koltuk üstündeki kırıntı ve tozları almış olursunuz. Elektrik süpürgesini kullanırken ilgi etmeniz gereken püf noktası halı amacıyla kullandığınız süpürge başlığını kullanmamaktır.

Elektrik süpürgesi satın alırken yanısıra çeşitli uçlar gelir. Bu uçlardan birini koltuk amacıyla ayırın ve diğer yüzeylerde kullanmayın. Tercihen ince bir uç seçin. Zira koltukların girinti çıkıntıları olur. Süpürge başlığını seçtikten sonra evvelce koltuk yastıklarını süpürün, daha sonra minderleri çıkarıp koltuk tabanını alın.