İnatçı lekeler için Fırça Kullanın

Elektrik süpürgesi ile toz ve parçacıkları alırsınız. Ancak daha kalıcı lekeler amacıyla değişik bir şeye gereksiniminiz var. Sert kıllı fırçalar lekeleri çıkarmak amacıyla işe yarayabilir. Biraz kuvvet uygulayarak lekeyi fırçalayın. Ancak fırça kumaşa zarar verebilir. Dolayısıyla koltuk kaplamasına ilgi edin.

Evcil hayvanların tüylerini toplamak amacıyla ise elektrik süpürgesi birinci çözümdür. Ancak birtakım koltuk kumaşları yünlüdür ve elektrik süpürgesi işe yaramaz. Üstelik sıksık süpürge açmak hem sizi hem cüzdanınızı yorar. Bu bozukluğu bildikleri amacıyla tasarımcılar evcil hayvan sahipleri amacıyla özel tüy toplama aparatı ürettiler. Tiftikli rulo olarak tanım edebileceğimiz bu rulolar kolay ve ekonomik bir çözüm olacaktır.

Süpürme ve fırçalama prosedürü bittikten sonra sert yüzeylerin hijyenikliğine geçebilirsiniz. Her koltuk modelinde olmasa da kimi koltukların kolları ve arka kısımları ahşaptır. Bazı koltuklarda ise ahşaba ek olarak metal de kullanılır. Bu gibi sert yüzeyler lekelense de çok belli olmaz. Ancak tekrar de bu tür bölümleri de derli toplu olarak temizlemek gerekir.

Mobilyanın sert yüzeylerinde hangi tür malzeme kullanıldıysa ona göre bir temizlik satın alın. Mesela piyasada ahşap yüzeyler amacıyla özel temizleyiciler satılıyor. Bunun dışında özel bir ürün gerekmiyorsa standart bir ürün kullanarak da sert kısımları temizleyebilirsiniz. Kimyasal mamüllerle alakalıtemizlik firmaları bir problem çoğunun sprey şişelerde satılmasıdır. Ürünü koltuk koluna sıktığınızda kumaşa da sıçrayabilir. Ve öyle bir halde koltuk yüzeyinde kimyasal kalıntılar oluşur. Çözüm olarak ürünü evvelce kağıt havluya sıkın, daha sonra havlu ile sert yüzeyi silebilirsiniz.

Kanepenizdeki lekeleri çıkarmaya ya da kanepenizi yenilemeye başlamadan evvelce daima yapımcının temizlik talimatlarını denetim edin. Bunu yapmamak mobilya garantisini geçersiz kılabilir ya da kumaşa zarar verebilir

Temizlik konusu ile alakalı bilgi verir:

Üreticinin talimatlarını bulamazsanız, endişelenmeyin. Koltuk minderlerinizde malzemenin suda çözünebilir olup olmadığı gibi mühim verileri yazan bir etiket bulunur. Etiketin bir yüzünde kanepe tabanının hijyenikliği, diğer yüzünde ise minderleri yıkamak amacıyla kodlar olur. Temizlemeden evvelce doğru etikete baktığınızdan emin olun.

Su, zarar vermeyen görünebilir, fakat özel olarak solvent bazlı bir temizleyici ve diğer hiçbir şey gerektirmeyen bir kanepeyi temizlemek amacıyla kullanırsanız, hoş olmayan bir sürprizle karşılaşabilirsiniz. İster inanın ister inanmayın, su gerçekte kanepenizde bir leke bırakacaktır. Dolayısıyla temizliğe üstün körü girişmeden evvelce kesinlikle etikete göz atmanız gerekiyor.

Ev hijyenikliğinde son senelerde natural mamüllere ilgi arttı. Artık insanlar evlerinde kimyasal ürün kullanmak istemiyorlar. Üstelik natural mamüller de en az kimyasallar kadar etkili ve daha ekonomik. Dolayısıyla koltukları silmek amacıyla de tercihini natural malzemelerden yana yapabilirsiniz. Tabii mobilya etiketindeki verilere ilgi etmek şartıyla.